• Na czas, na miejsce

    Domhar Sp. z o.o. jest dystrybutorem produktów przemysłowych dla odbiorców hurtowych.W swojej ofercie posiadamy produkty tylko znanych i sprawdzonych producentów. Zaopatrzenie przemysłu robione przez profesjonalistów dla profesjonalistów.
    Read more...

Brykiet Rekord

Wysokiej jakości brykiet z odpowiednio przygotowanego węgla brunatnego. Idealny do kominków i pieców rusztowych oraz tradycyjnego spalania w kotłach na paliwa stałe. Zapewnia długotrwały żar i ciepło. Czytaj więcej...

Węgiel Kamienny

Wegiel kamiennySpółka jest Dilerem Przedsiębiorstwa Górniczego Sielsia. Oferujemy węgiel kamienny polskiego pochodzenia prosto z kopalni. Wartość opałowa od 16 do 26 MJ/kg. Frakcje: miał, groszek,orzech, kostka. Czytaj Więcej...

Opakowania

Worki polipropylenowe. Oferujemy worki PP do pakowania węgla, piasku i innych materiałów sypkich. Najwyższa jakość i sprawdzeni dostawcy. Realizacja dostaw w systemie just-in-time. Czytaj Więcej...


Obowiązek rejestracji w systemie cieplo.gov.pl

Od 26 września 2022 r. funkcjonuje system cieplo.gov.pl, w którym publikuje się informacje o stosowanych cenach paliw stałych. Obecnie pośredniczące podmioty węglowe (PPW) mają obwiązek korzystania z tego systemu, jednak w przepisach nie przewidziano żadnych sankcji za niewykonanie tego obowiązku. Rząd planuje to jednak zmienić.

 

Ponad 3 tygodnie funkcjonowania cieplo.gov.pl i ponad 1300 składów węgla zarejestrowanych w systemie na ponad 8,5 tys. PPW w Polsce - to wynik, który nie zadowala strony rządzącej. W konsekwencji do sejmu trafiła ustawa, która ma zachęcić sprzedawców węgla do bardziej aktywnego wykorzystywania nowego narzędzia poprzez wprowadzenie sankcji. 

 

Przepisy regulujące podstawy karania znajdują się w projekcie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, czyli wśród przepisów wprowadzających model sprzedaży węgla przez gminy. Zgodnie z nimi kto nie tworzy konta w systemie cieplo.gov.pl lub nie wykonuje obowiązku wprowadzania i bieżącej aktualizacji informacji w systemie będzie podlegał karze pieniężnej w wysokości do 1.500 zł. W przypadku tzw. recydywy, czyli powtórnego naruszenia obowiązków przez PPW, kara może zostać wymierzona do wysokości 15.000 zł.

 

Powyższe kary mają być nakładane w drodze decyzji administracyjnych przez właściwych naczelników urzędów celno-skarbowych. 

 

W projekcie ustawy przewidziano również, że gminy, które realizują sprzedaż węgla gospodarstwom domowym będą miały obowiązek wprowadzania informacji do systemu cieplo.gov.pl. Jednak obowiązek dla gmin pozostaje nieobwarowany sankcjami. 

 

Co powinien zrobić sprzedawca węgla?

 

Jeżeli PPW jeszcze nie zarejestrował się w systemie, powinien zrobić to w najbliższych dniach, a także powinien zadbać o aktualność informacji prezentowanych w systemie. Ustawa wprowadzająca sankcje jest obecnie w sejmie, który zajmie się nią 20 października, z kolei najbliższe posiedzenie senatu zaplanowano na 26 października. Może się okazać, że przepisy dot. sankcji wejdą w życie jeszcze w październiku. Izba będzie brała udział w konsultacjach do projektu ustawy i zaproponuje wydłużenie okresu przejściowego dla przepisów regulujących podstawy karania.